Chilli Hostel – u nas jest bezpiecznie.

Kochani goście, dbając o Wasze zdrowie i samopoczucie, wprowadziliśmy w hostelu bardzo ważne, dodatkowe zmiany. Odkażamy wszystkie klamki, powierzchnie płaskie i wprowadziliśmy częstsze zmiany sprzątające w toaletach i łazienkach, abyście byli bezpieczni. Używamy do tego środków wirusobójczych i bakteriobójczych, bazujących na alkoholu.

Nasza ekipa recepcyjna jest zdrowa, nikt nie wyjeżdżał w regiony zagrożone zachorowaniem.

U nas nie ma koronawirusa. Dbamy o to by nigdy się nie pojawił.

Prosimy wszystkich gości o częste mycie rąk, w toaletach i łazienkach udostępniliśmy mydła dostosowane do sytuacji.

W pokojach wieloosobowych każde miejsce do spania jest oddzielone kotarą, ma własną lampkę i kontakt. Zabezpieczenie intymności dodatkowo sprawia, że nie jesteście narażeni na zachorowanie. W naszych pokojach prywatnych – dwu i trzy osobowych – nikt oprócz Was nie mieszka, co daje dodatkowy komfort i bezpieczeństwo.

W ostatnim miesiącu, nie przyjeżdżali do nas goście z rejonów zagrożonych koronawirusem (Chiny, Włochy). Rezerwacja miejsc została zablokowana przez nas jak i przez platformy pośredniczące booking.com, hostelworld.

We Wrocławiu w dalszym ciągu nie ma przeciwwskazań do zwiedzania miasta, do wypicia dobrej kawy, zjedzenia pysznej regionalnej kuchni.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

DLA OBIEKTÓW HOTELARSKICH

w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na takie detergenty jak mydło oraz preparaty do dezynfekcji na bazie alkoholu.

Wirus przenosi się:

  1. bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem),
  2. pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.

Zaleca się:

1) Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 m).

2) Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników, kontrahentów i klientów hotelu: wodą z mydłem lub zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu:

  • upewnić się, że pracownicy, kontrahenci i klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą,

  • umieść dozowniki z płynem odkażającym przy wejściach i w widocznych miejscach w miejscu pracy i upewnij się, że dozowniki te są regularnie napełniane,

  • wywieś plakaty promujące mycie rąk,

  • zaleca się organizację szkoleń dla personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa
    i higieny pracy.

3) Nie dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

4) Zapewnić, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne:

  • powierzchnie w tym podłogi, biurka, lady i przedmioty (np. telefony, klawiatury), klamki, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego,

  • wszystkie miejsca, z których często korzystają pracownicy i gości np. toalety powinny być starannie czyszczone idezynfekowane.

Do tego się stosujemy i dlatego ryzyka zachorowania w naszym hostelu jest bardzo niskie.

Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy, Chilli Team

 

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: